Dobré načasování pro koupi domu

Přemýšlíte nyní o nákupu nemovitosti, protože příznivější podmínky už ani být nemohou? Určitě není na co čekat! Nemovitosti jsou stále ještě za výhodné ceny a úvěry na bydlení se drží nízko. Tedy vize dlouhodobé výhodné investice není vůbec špatná. Sen o vlastním domě se přiblížil na dosah, ale málokterý z nás si koupí dům z vlastních úspor. První co Vás napadne je, že pořídíte nový domov pomocí hypotečního úvěru.

S příchodem nových bank na tuzemský trh se staly podmínky v poskytování úvěrů na bydlení ještě rozdílnější a tak je nezbytné, abyste kromě banky, u které máte účet, oslovili i jiné a porovnali si jejich nabídky.

Jako modelový příklad vezmeme situaci, kdy žadatel má vlastní byt s hodnotou 1,5 mil. Kč. Na pořízení domu za 3 mil. Kč spotřebuje 1 mil. Kč a 0,5 mil. Kč si ponechá na nové vybavení a nezbytné úpravy nového domu. Výsledná částka k zapůjčení tedy bude 2 mil. Kč, kterou budeme chtít půjčit na 30 let, s fixací úrokové sazby na 5 let.

Nejnižší úrokovou sazbu nabídla Wüstenrot hypoteční banka ve výši 2,44%. Měsíční splátka pak vychází na 7 840 Kč. EQUA bank a Komerční banka nabídla shodné nabídky v úrokové sazbě 2,59% a v měsíčních splátkách 7 996 Kč. Nejdražšími bankami ze 13 vybraných byla Raiffeisen BANK a Oberbank. Klient České spořitelny získá úrok ve výši 2,69% s měsíční splátkou 8 101 Kč, tyto samé podmínky pro koupi domu Vám nabídne i UniCredit Bank.

Výše uvedené výsledky jsou však pouze orientační, každá z bank bude posuzovat vaši situaci a každá z bank má své specifické podmínky pro poskytnutí úvěru na dům. Někde po vás budou požadovat založení aktivního účtu, někde uzavření životního, úvěrového nebo jiného pojištění. Vždycky samozřejmě záleží na tom, s jak vysokým příjmem se prokážete nebo zda o hypotéku na bydlení žádáte společně s manželkou či jiným ručitelem. Důležitý pro získání úvěru na bydlení je také váš věk nebo počet dětí žijících ve společné domácnosti.

Pro zajištění kompletního přehledu můžete buď vyplnit formuláře jednotlivých bank a vstoupit s nimi do nabídkového procesu nebo oslovit některou ze společností, například 1.Eurohypotéku s.r.o., které zmapují celý trh za Vás a připraví nabídku šitou na míru vašim možnostem.

Autor: Petra Hamet

Publikováno: 15. květen 2014


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací