Developerská výstavba domů v režimu Shell & Core

Proč výstavba v režimu Shell & Core

Dispoziční řešení rodinného domu je jedním z nejdůležitějších faktorů, podle kterého si kupující vybírají své budoucí bydlení. Každý má ale jiné nároky. Někomu příčka právě v těchto místech skvěle vyhovuje, druhému překáží, ne jinak je to s kuchyní, koupelnou a možná i ložnicí. Navrhnout rodinný dům tak, aby odpovídal nárokům celého spektra potenciálních kupců, je snahou každého developera. Bohužel nebo možná bohu díky, prakticky nemožnou.

Bohaté zkušenosti s individuálními požadavky klientů přivedly developery k novému typu výstavby v režimu Shell & Core, jinak řečeno v kolaudačním minimu. Tedy nabízejí k prodeji nemovitosti těsně po dokončení hrubé stavby. Což znamená, že prodávaný dům je zákazníkovi nabízen v hrubém stavu bez jakýchkoliv nevynucených příček a zdí. Příčky a zdi jsou v domech vystavěny až po koupi, a to v místech, v jakých budou nejlépe vyhovovat novým majitelům. Noví vlastníci pak mohou realizovat své představy od již zmíněných změn dispozic až po finální dokončovací práce. A celý proces se zkracuje, zlevňuje a podstatně zjednodušuje.

Jak to probíhá standardně

Náročnější klienti, kteří se nespokojí s navrženým standardem, si chtějí rodinný dům individuálně přizpůsobit svým představám a potřebám, ať už čistě ve vlastní režii nebo se svým architektem. Ne zřídka bývá proces návrhu a realizace odlišného interiéru zdlouhavý a často se zcela zbytečně odstraňují již jednou naprojektované prvky. Někteří pak z hlediska úpory času nebo nedostatku trpělivosti, raději ustoupí od svého ideálu, jak má výsledný interiér vypadat.

Pokud mají klienti dostatek odhodlání, čeká je cesta, která může znamenat jisté finanční a časové ztráty. Budoucí majitelé nemovitosti absolvují odpočty nerealizovaných částí projektu a výstavba se protahuje. Stavební firmě nemusí sedět některé atypické úpravy rodinného domu, ani vměšování a zásahy jiné firmy. Nastat mohou i komplikace s předáním domu k užívání, zejména kvůli odpovědnosti za realizované části domu, které se projeví i náročnějším právním ošetřením.

Prodej domů v režimu Shell & Core je ve světě poměrně běžný. V České republice se už objevují první developerské projekty, které si myšlenku také osvojili. I my jsme jí naklonění. Rádi stavíme tak, aby klient přebíral dům s pocitem „takto jsem to opravdu chtěl".

Autor: Petra Hamet

Publikováno: 05. prosinec 2014


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací