Developeři tlačí na výstavbu v oblastech povodní

Někteří developeři a lobbistické skupiny tlačí na členy městských a obecních zastupitelstev, aby záměrně povolovali stavby i v zátopových oblastech. Stavební předpisy to přitom striktně zakazují.

Toto zjištění uvedli představitelé České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Jak přitom uvádí Jakub Císař, předseda představenstva společnosti EURO DEVELOPMENT, a.s.: „Naše společnost s vysokou společenskou odpovědnosti by si toto nikdy nedovolila."

V České republice tu přitom existuje silná developerská lobby, která potlačuje odborné vodohospodářské hledisko. Lobbistické skupiny už zasahují i malé obce v okolí větších měst, jejichž jména jste nikdy před tím neslyšeli. Staví se tam rodinné domy bez ohledu na to, že stojí v záplavových oblastech. Stavební zákon přitom zřetelně konstatuje, že v záplavovém území se stavět nesmí.

Stále existují stavby, které jsou v povodňových oblastech. Když je zaplaví voda, tak praskají a mohou být nebezpečné, varují experti na tuto problematiku. Problém lze také spatřit v nekvalitních územních plánech. V současnosti se uskutečňují veřejnou soutěží, v níž vyhrává nejnižší cena. Málokteré zastupitelstvo vybere kvalitní projekt, rozhodují se převážně podle ceny.

autor. Jakub Král

 

Publikováno: 23. červen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací