Cihlový dům vydrží déle než dřevěný

Pojďme i u nás otevřít toto věčně diskutované téma. Vsadíte při stavbě rodinného domu na dřevo nebo cihly? Obecně v Čechách stále věříme více cihlovým domům a musíme přiznat, že ne jinak je to i v případě našich developerských projektů.

Nicméně zkusme být objektivní a porovnejme si na základní otázky, které při výstavbě rodinného domu řešíte. Těmi jsou cena, rychlost stavby, izolační vlastnosti, vlhkost, životnost, hořlavost, akustika a mnoho dalších.

Rychlost výstavby

Díky nových technologiím se v posledních letech zrychluje i stavba zděných domů. Přesto při porovnání postavíte dřevěný dům minimálně o 1 až 2 měsíce dříve. Odpadají náročné technologické procesy například betonáže, omítky a podobně, které prodlužují dokončení výstavby rodinného domu. Jasné i je, že technologie na "suché bázi" umožní stavbu využít ihned po jejím dokončení. U dřevostaveb tím odpadají měsíce vysychání stavby a bydlíte okamžitě po kolaudaci. Dřevostavbu tedy můžete postavit za 2-3 měsíce, přízemní zděnou stavbu ne dříve, než za 4-5 měsíců, pokud Vám přejí dobré klimatické podmínky.

Cena

Velké rozdíly v materiálech raději nečekejte, co ale může celkovou stavbu zlevnit je, za jak dlouho dům postavíte. V případě dřevěných domů, tedy ušetříte díky rychlejšímu tempu výstavby, dále například díky menším výdajům za pronájem stavebních zařízení, sekundárně třeba i za nájem původního bydlení. Navíc dřevo a další použité stavební prvky na dřevěné bázi mají podstatně nižší hmotnost, a tím se snižují náklady na přepravu materiálu a zemní práce. Nicméně tyto úspory nejsou zásadní, a kompenzují o něco dražší cenu stavebního materiálu dřevostaveb.

Více obytného prostoru

Díky štíhlosti obvodových stěn se dá efektivněji využít zastavěná plocha ve prospěch té obytné. Například u nemovitosti, která má celkovou zastavěnou plochu 100m², můžete získat navíc něco mezi 0,8-1m² oproti cihlovým domům. Bohužel, ale na úkor tepelně-izolačních vlastností.

Izolace

V jádru jsou na tom oba typy domů stejně, tedy můžeme očekávat stejnou schopnost v omezení úniku tepla. V akumulačních vlastnostech, vychází však hůře dům dřevěný, nicméně v době nutné pro vytopení vítězí. Prakticky lze tedy říci, že cihlové stavby udrží teplo v místnostech déle, ale chvíli to potrvá, než je vytopíte.

Vlhkost

Optimálně reguluje dřevo a tak v tomto parametru připisujeme plusové body dřevostavbě.

Životnost

Cihlový dům vydrží jednoznačně déle. Nicméně myslíte-li si, že důvodem je hrozba hniloby a škůdců, tak to u dřevostaveb neplatí. Dřevo je chemicky ošetřené a je plnohodnotným stavebním materiálem nejen pro rodinné domy.

Obávaná hořlavost

Ať děláte, co děláte, i když je hořlavost dřevěných stavebních prvků výrazně omezována, požární odolnosti cihlových konstrukcí nedosahují. Zuhelnatělá vrstva, která při případném požáru stavebních dřevěných dílců vznikne, brání následně dalšímu postupu ohně. Proces hoření stavby se tak buď výrazně zpomalí, nebo zcela ustane. Stavba je, ale i tak značně znehodnocená.

Akustické vlastnosti

Také nejsou u dřevostaveb ideální a odhlučnění vyžaduje obvykle náročnější řešení, což se může negativně projevit na ceně dřevostaveb. Může se jednat o přidání různých typů zvukových izolací či je možné využít i speciální typů koberců.

Stabilita

Rodinné domy ze dřeva jsou oproti cihlovým domům lehčí, takže například při povodních mohou být méně stabilní. Avšak pravdu přiznat, ohrožení staveb od skutečně profesionálních firem je výjimečné. Za skutečných povodní nevydržely zejména amatérsky postavené chatičky.

Snadnější budoucí stavební úpravy

Znáte to. Sotva se nastěhujete, už víte, kde jste udělali chybu. U dřevostaveb je úprava dispozic snadná, díky použité technologii je daleko méně náročná, než klasické bourání cihel.

Závěr

V celkovém srovnání jsou dřevostavby přibližně stejně drahé, jako zděné domy, o čemž vypovídá i námi uskutečněný průzkum prodejních cen společností Canaba, RD Rýmařov a Ekonomické stavby. Za takovou cenu pořídíte sice rychle postavené dřevostavby, ale s menší životností oproti zděným domům.

Pravděpodobně i z těchto důvodů dává zatím většina poptávajících po rodinných domech přednost klasickým zděným domům.  Podrobnosti o použitých materiálech naleznete u každého z našich projektů – rodinné domy Herink, Jesenice, Dolní Jirčany, Unhošť, Královice a Jahodnice.

Publikováno: 21. únor 2014


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací