Český realitní trh je stabilní

Výkonnost českého realitního trhu během poslední ekonomické krize klesla, společně s Polskem, nejméně ze zemí střední Evropy. Po roce 2010 vykazuje český trh s nemovitostmi nejvyšší růst. Toto zjištění vyplývá z nového Indexu kapitálové hodnoty komerčních nemovitostí (C&W CRECVI), který poprvé uveřejnila poradenská společnost Cushman & Wakefield (C&W).

Mezinárodní komparace ukazuje vyspělost českého realitního trhu. Ten se podílel na předkrizovém boomu, ale v menším měřítku než trhy v ostatních státech střední Evropy. Pokles výkonnosti našeho trhu během krize byl - spolu s Polskem - nejnižší. A po roce 2010 vykázal dokonce český realitní trh nejvyšší růst mezi zeměmi střední Evropy.

Také výkyvy na českém realitním trhu jsou podle indexu nejnižší ve střední Evropě. Přesto zůstávají mnohem vyšší než v zemích západní Evropy. Z dlouhodobého pohledu index dokazuje, že trh komerčních nemovitostí částečně kopíruje vývoj HDP. Naopak jen málo je závislý na vývoji akciového trhu.

Index C&W CRECVI se vztahuje pouze k České republice a ukazuje meziroční změnu v kapitálové hodnotě portfolia komerčních nemovitostí. Toto portfolio se skládá z prvotřídních pražských kanceláří, nákupních center a z hlavních českých logistických zařízení. Výše uvedené neplatí pouze pro komerční nemovitosti v České republice, ale i pro rezidenční nemovitosti. Celý realitní trh je v Česku stabilní.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 31. červenec 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací