Češi ukládají peníze do pozemků

Peníze do banky, nebo zašít do polštáře? Čím dál víc lidí je investuje raději do pozemků. Využívají zkušenosti, že v nich je téměř železná jistota zhodnocení. Realitní kanceláře oslovené Lidovými novinami hlásí v posledních měsících vzestup poptávky. „Zejména přes léto jsme zaznamenali skutečně značný nárůst poptávky po pozemcích, až padesátiprocentní. Lidé mají pocit, že je ta správná doba nakupovat. Hraje zde roli hlavně investování peněz," uvedl LN generální ředitel realitní sítě RE/MAX David Krajný.

Ceny pozemků jdou neustále nahoru. „Ani během krize v průměru neklesaly, jen obvykle zpomalily tempo růstu. Je to logické, neexistuje způsob, jak zvýšit jejich nabídku – povrch Země se nijak nezvětší, nicméně poptávka je stále vysoká," říká Milan Zavadil, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality, a současně dodává, že velká část zájemců o investice do pozemků tvoří „spekulanti", kteří platí hotově. „V současnosti je to ta nejjistější investice," tvrdí ředitel realitní společnosti Sting Michal Pitucha s tím, že cena pozemků sice neustále mírně roste, ale nejedná se o žádné závratné výšiny. Spíše v jednotkách procent za rok.

Nárůst cen se týká celé republiky, existují ale velké rozdíly mezi konkrétními lokalitami. Pozemky jsou nedostatkovým zbožím hlavně na krajích velkých měst, kde je dobrá vybavenost a dostupnost. Zde podražují rychleji. Např. na území hlavního města ceny od krize stouply zejména v okrajových částech, jako jsou Horní Počernice nebo Lipence. Tam se dnes neprodává pozemek ke stavbě rodinného domu pod cenou pět tisíc korun za metr čtvereční.

Přímo v metropoli se podle realitních kanceláří investice do pozemků rozhodně vyplatí i v dalších oblastech, jako jsou např. Ďáblice či Troja v Praze 8, Vidoule v Praze 5 či Písnice v Praze 12. Ceny pozemků v Praze jsou suverénně nejvyšší v republice. A jejich zdražování také nejrychlejší. Tak třeba v prosinci roku 2009 byla podle statistik M&M Reality cena zasíťovaného stavebního pozemku 7 800 korun za metr čtvereční, v září loňského roku už to bylo 8 137 korun a aktuálně je průměr ceny stavebních pozemků za celou Prahu 8 462 korun za metr.

Analogicky, i když o poznání levnější, je to i v jiných velkých městech, průměrná cena pozemků se rychle šplhá nahoru např. v Olomouci. Opět ale hraje velkou roli vybavenost pozemku a jeho dostupnost. Ta je však podstatná především pro lidi, kteří plánují stavět, ne tolik pro investory, kteří chtějí hlavně uchovat hodnotu peněz. Kupující dnes podle RK požadují kompletní inženýrské sítě, tedy elektřinu, vodu, kanalizaci, plyn či telefon, a jejich přípojky na pozemku.

Za každou chybějící inženýrskou síť a možnost napojení cena klesá přibližně o 10 procent. Podle investičních odborníků se investice do pozemků vyplácí. „Pozemky na lukrativních adresách budou dle mého názoru stále velmi solidní investicí z důvodu omezené nabídky," tvrdí hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Více než o výhodnost samotné investice do pozemku jde podle Vaníčka o rozložení rizik. „Vhodné portfolio by mělo být diverzifikované", dodal Vaníček.

Zájem je samozřejmě i o pozemky, které mají sloužit přímo pro výstavbu domů. V takovém případě je však nabídka někde i přesycená. „Dle mé zkušenosti je celkové množství pozemků pro rodinné domy na prodej mnohem větší množství než dříve, výstavba klesá, a díky tomu i ceny. Všechna malá i velká města či obce mají při okrajích přeměněná pole a louky na stavební pozemky," říká Jiří Pácal, jednatel společnosti Central Europe Holding.

„Jestliže budete projíždět po okraji Prahy třeba obcemi Jirny, Šestajovice, Koloděje, Velké Přílepy nebo Horoměřice, naleznete stovky připravených parcel. Moc se neprodávají," vyjmenovává Pácal. Klienti již nestojí o to, být součástí obřích satelitů v polích, odkud je všude daleko a chybí tam často i základní občanská vybavenost. Takové domy a pozemky na ceně dokonce ztrácejí (s využitím Jušková, K. Češi dávají peníze do pozemků, deník Lidové noviny-příloha Peníze&Byznys, dne 14. 9. 2012, s. 16.).

autor. 1.EUROHYPOTEKA s.r.o.

Publikováno: 08. listopad 2012