Češi si přejí větší byty, kupují ale více malé

Třetina občanů v hlavním městě, kteří v letošním roce kupují nebo v následujících pěti letech vážně uvažují o pořízení nového bytu či rodinného domu, chce nejčastěji nemovitost se čtyřmi místnostmi o průměrné rozloze 104 metrů čtverečních.

Toto zjištění vyplývá z průzkumu, který pro nadnárodní společnost YIT zpracovala agentura TNS Aisa. Avšak nejvíce se prodávají menší byty s dispozicí 2+kk. Dalších 40% respondentů by chtělo koupit byt 3+kk.

U bytů preferují dotazovaní průměrnou rozlohu 73 metrů čtverečních, u rodinných domů to je 146 metrů čtverečních. Výsledky průzkumu jednoznačně potvrzují i naše zkušenosti z poslední doby. Většina klientů má zájem o byty větší velikosti, s vyšším počtem místností. Vícečlenné domácnosti plánují pro děti samostatné pokoje, mladší a starší páry bez dětí zase často chtějí jednu místnost zařídit jako pracovnu.

Lidé dotazovaní v Praze chtějí podle stejného průzkumu do nového bydlení nejčastěji investovat dva až tři miliony korun, za to však tak velký byt v dobré lokalitě nepořídí. Nakonec se tak budou muset spokojit s menší nemovitostí.

Cena je pro dotazované nejdůležitějším kritériem výběru, na prvním místě ji uvedlo 48% respondentů. Lokalita skončila s odstupem na druhém místě, nejdůležitější je pro 11% dotazovaných. Z průzkumu pro developera YIT Stavo také vyplývá, že drtivá většina lidí (89%), kteří si v minulých pěti letech pořídilo novou nemovitost, k nákupu využilo hypotéky.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 28. květen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací