Ceny RD v USA letí raketově nahoru

Ceny rodinných domů ve Spojených státech vzrostly v měsíci únoru nejrychlejším tempem za posledních téměř sedm let. Čerstvé údaje z průzkumu Standard & Poor's / Case-Shiller tak svědčí o pokračujícím zotavování trhu rezidenčních realit. Ten je přitom dokonce jednou z klíčových součástí amerického národního hospodářství.

Index cen domů ve 20 metropolitních oblastech USA vzrostl v meziročním únorovém srovnání o 9,3 procenta, což byl jeho nejvyšší nárůst od května 2006, kdy v USA vrcholila tzv. bublina nadhodnocených realit. Její následný krach vyvolal vážnou finanční krizi a hlubokou recesi. V lednu se ceny rodinných domů v meziroční komparaci zvýšily o 8,1 procenta. Druhý měsíc za sebou přitom rostly ve všech 20 sledovaných oblastech.

Výsledky průzkumu překonaly odhady analytiků. Navzdory některým nejednoznačným březnovým údajům z ekonomiky je sektor bydlení nadále jedním z těch světlejších míst. Ceny domů podle tohoto průzkumu rostou po očištění o sezónní vlivy od loňského února. Znamená to první celý rok vzestupu cen od minulého realitního boomu.

Americký trh rezidenčních realit se začal minulý rok po dlouhé stagnaci postupně zotavovat. Loni to bylo poprvé od roku 2005, kdy obytná výstavba přispěla k růstu americké ekonomiky.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 05. květen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací