Ceny bytů přestaly klesat

Ceny rezidenčních nemovitostí se začínají stabilizovat a to jak u novostaveb,  tak i u starších bytů. Potvrzují to data posledního HB Indexu Hypoteční banky.

Geneze cen nemovitostí v prvních měsících letošního roku vykazuje konzistenční změnu trendu. Ceny bytů posledních několik málo let vytrvale mírně klesaly, Teď to však vypadá, že se postupně začínají stabilizovat. Potvrzuje to jak HB Index Hypoteční banky, jež sleduje vývoj skutečných cen nemovitostí, tak i realitní portály, které uveřejňují nabídkové ceny. Jak vyplývá z nedávno zveřejněného HB Indexu, za první tři měsíce letošního roku ceny bytů téměř neklesly, mezičtvrtletně došlo k poklesu pouze o 0,6 procentního bodu.

Nárůst cen bytů registrují poslední dobou i inzertní portály, které však sledují ceny, za které si majitelé (vlastníci) své nemovitosti přejí prodat, nikoli reálné ceny. Avšak stabilizují se i ceny rodinných domů, které se dle HB Indexu dostaly ke stavu z léta 2011.

Posledním sektorem, který HB Index sleduje, jsou pozemky. Jejich ceny dlouhodobě rostou, což se prokázalo i ve výsledcích za první čtvrtletí letošního roku. HB Index stoupl o 1,0 procentního bodu, od vzniku indexu v lednu 2010 je to už nárůst o 14,5 procentního bodu.

HB Index zveřejňuje Hypoteční banka každé čtvrtletí již druhým rokem. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 10. květen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací