Ceny bytů by měly doo 2 let začít vzrůstat

Propad cen bytů v tuzemsku bude po loňské stabilizaci mírně pokračovat až stagnovat i v následujících dvou letech. Poté by měly ceny opět růst. Očekávaný pokles je především způsoben recesí českého národního hospodářství. Toto zjištěný vyplývá z analýzy Komerční banky.

Recese započatá na začátku roku 2012 a trvající ještě i na začátku letošního roku se bude promítat v růstu míry nezaměstnanosti po celý letošní rok. Podporu trhu s nemovitostmi podle názorů předních realitních odborníků na druhou stranu poskytuje dostupnost bytů. Patrně to však nebude v nejbližších čtvrtletích stačit pro kompenzaci negativního dopadu recesního prostředí.

Nabídkové ceny bytů u nás podle KB nejvíce ovlivňuje právě situace ekonomiky. Ceny rostou, když ekonomika expanduje, a naopak. Navíc citlivost cen je poměrně výrazná. Pokud je například expanze ekonomiky výraznější o jedno procento po dobu jednoho roku, nabídkové ceny bytů jsou vyšší v horizontu dvou let až o čtyři procenta.

Dalším důležitým faktorem je vývoj mezd, které ovlivňují relativní cenu bytů. Relativní cena bytů je důležitá i z hlediska posouzení, zda se ceny nemovitostí odchylují od svého rovnovážného trendu, či nikoliv. Z pohledu tohoto ukazatele byla nejvýraznější odchylka v roce 2008, kdy byly ceny oproti rovnováze vyšší o přibližně 22 procent, což již indikovalo bublinu.

Tržní ceny bytů v tuzemsku v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně opět mírně klesly o 1,3 procentního bodu, vyplývá z ukazatele HB Index, který koncem ledna zveřejnila Hypoteční banka. Mírně zlevnily i rodinné domy, naopak ceny pozemků stále dlouhodobě rostou.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 01. březen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací