Cenová válka o byty srazila jejich cenu pod 40 tisíc/m2

Kdo si plánuje pořídit byt, vše mu hraje do karet. Kromě nízkých hypotečních úroků, které srážejí splátky hypotéky až o tisíce proti roku 2008, totiž stále roste nabídka volných bytů a klesají ceny u některých nových bytových projektů. V Praze i pod 40 tisíc za m2.

Na několika pražských místech vypukla cenová válka mezi developery, kteří staví ve stejnou dobu a při podobné nabídce. Očividně se nechtěli octnout mezi třemi tisíci „ležáky", které se teď v hlavním městě dají najít mezi 6 760 volnými novými byty. Před rokem bylo takto volných bytů o 200 méně. V menších městech se komparace dělají hůře, jeden projekt tam dokáže zahoupat s cenami tak, že navzdory krizi pak dočasně vzrostou.

Nabídka nových bytů se dál rozšiřuje. Loni se podle společnosti Trigema prodalo v hlavním městě 4 578 nových bytů, meziročně o 20 procent více. „Rok 2012 byl ideální příležitostí k nakoupení levného bytu. Přetrvávající převis nabídky nových bytů dovedl i některé velké developery k osekání cen takřka na náklady. I velmi opatrní investoři si dnes spočítají, že taková kombinace pozitivních faktorů se nevyskytuje často.

Developerské společnosti si již vysílají i štvavé cenové signály. Nejviditelnější byla podzimní cenová bitva s garsonkou pod milion mezi společnostmi Ekospol a Central-Group v Praze-Horních Měcholupech. Cena tamních nových bytů klesla i proti vzdálenějším předměstím. Díky tomu se čtvrť na jihovýchodě města mezi konečnými dvou tras metra stala nejpoptávanější čtvrtí, zatímco předtím byla až 25.v pořadí. Nových bytů se tam prodalo 352. Druhé skončily s 278 prodanými byty pražské Vysočany a třetí místo patří Zličínu (264). Silně si konkurují také projekty Barevné Letňany (Trigema), Nové Letňany (Central group) a nedaleký Čakovický Park (MK Development).

Ceny bytů v roce 2013 se podle názorů realitních odborníků příliš měnit nebudou, i když poptávka mírně vzroste. Ceny nových bytů v levné kategorii už dosáhly dna, kde zřejmě zůstanou. U dražších projektů je pořád ještě prostor pro mírné zlevňování, i když se tím někteří developeři dostanou pod úroveň rentability.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 13. duben 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací