Byty v České republice nejsou předražené

Byty jsou především tak drahé, kolik lidé vydělávají. S růstem příjmů obyvatel rostou samozřejmě i ceny bytů. Dlouhodobě se drží řádově kolem stonásobku měsíčního příjmu. Samozřejmě s nemalými rozdíly podle kvality bytu a jeho velikosti a se značnými výkyvy podle hospodářského cyklu a nákupního šílenství.

Ceny bytů v České republice podle Českého statistického úřadu klesly o 9,1 %. Nejnovější studie OECD přitom dochází k závěru, že ceny bytů v České republice poklesly až příliš. Řadí nás tak do stejné skupiny zemí spolu s Irskem, Řeckem, Portugalskem, Slovinskem, Slovenskem a Japonskem, kde jsou nemovitosti v současné době až příliš moc podhodnocené.

Dostupnost bydlení ovšem závisí především na tom, zda-li si lidé byt mohou dovolit koupit, zda mají na něj dostatečný příjem. Statisticky se tento ukazatel vyjadřuje v počtu průměrných ročních (měsíčních) příjmů, které jsou potřeba k nákupu bytu průměrné ceny. V hlavním městě je potřeba k zakoupení bytu 12,84 ročních příjmů.

autor. Jakub Král

Publikováno: 19. červen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací