Byty se letos prodávají skvěle

Jedná se o druhý nejlepší výsledek od počátku světové hospodářské krize. Tak hovoří o prodeji bytů v prvních třech měsících letošního roku developeři, kteří stavějí v hlavním městě a jeho okolí.

Podle společnosti Skanska se v Praze prodalo skoro 1 300 nových bytů, což je o 25 procent více než za stejné období v roce 2012. Za období od ledna 2008 jsou rekordní tři měsíce loňského roku. Během nich se developerům podařilo prodat ještě o pětinu bytů více než v úspěšných uplynulých třech měsících. V ostatních čtvrtletích během posledních let to mnohdy byla sotva polovina.

Za oživením realitního trhu stojí podle realitních odborníků především výhodné hypoteční úvěry a nižší ceny. Kombinace nízkých úrokových sazeb z hypotečních úvěrů, střízlivé (rozumné) cenové politiky developerů a zastavení neustálých finančně-legislativních změn sazeb DPH ze strany státu trhu s nemovitostmi svědčí.

Rovněž to vypadá, že se doposud pokřivený rezidenční trh postupně narovnává, tj. nabídka se přibližuje poptávce. S tím souvisí nižší počet nabízených bytů. Časy, kdy díky stavebnímu boomu v hlavním městě a jeho okolí přibývalo ročně bytů, že by se do nich mohli nastěhovat všichni obyvatelé menšího okresního města, jsou pryč.

Aktuálně se v nabídce totiž nachází téměř 6 500 bytů, zatímco před rokem jich bylo 8 126, tedy o 20 procent více. Za skokovým nárůstem prodeje nových bytů v metropoli za poslední půlrok stojí i několik velkých developerských projektů v okrajových částech Prahy.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 16. červen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací