Bytů se v České republice prodává s výjimkou Prahy méně

Nových bytů se kvůli slabší poptávce staví méně a z tohoto důvodu ani v příštím roce realitní experti neočekávají růst jejich cen. Český rezidenční trh zhruba od roku 2008 vykazuje stále silnější známky nasycení v oblasti vlastnického bydlení, uvádí se v publikaci Trend Report 2012.

Zástupci Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí představili novou a podrobnou analýzu českého realitního trhu Trend Report 2012. Někteří developeři v Praze, ale i jinde v tuzemsku, podle ní ještě bohužel nedoprodali byty, které kolaudovali před dvěma i více lety. Klesající tendenci transakcí s rezidenčními nemovitostmi dokládají i čísla, zatímco za první tři čtvrtletí roku 2008 byl počet vkladů k bytům za celou republiku na úrovni téměř 138 tisíc, za stejné období v letošním roce to bylo něco přes 74 500.

Autoři publikace Trend Report 2012 však upozorňují na regionální rozdíly. V letošním a příštím roce podle jejich názoru vlivem chystané privatizace pražských obecních bytů přinese viditelný nárůst v prodaných bytových jednotkách v hlavním městě. Hypoteční banky se snaží o oživení obchodů s bytovými nemovitostmi a předhánějí se v nabídce výhodných hypotečních úvěrů. Tato komerční banka financuje především menší dvoupokojové a třípokojové  byty s výměrou do 70 metrů čtverečních, v hlavním městě si pak občané kupují ještě menší byty.

Odborníci se shodují, že oproti boomu v roce 2007 si dnes developeři uvědomují, že lidé o investici do bydlení více přemýšlejí a nekoupí jakýkoli byt. Navíc silné ročníky si své bydlení již pořídili. Developeři se vracejí do kvalitních lokalit, bojují o dobré pozemky. Uvědomují si především, že nemůžou nabídnout a „nabízet nějaký byt," ale kvalitní developerský projekt. Autoři publikace předpokládají další problémy s prodejností nových bytů v roce 2013. Počet tzv. ležáků je podle posledních dostupných údajů jen v Praze více než 2400. Ceny nemovitostí proto podle ARTN budou v příštím období nejspíše stagnovat.

autor. 1. EUROHYPOTEKA s.r.o.

Publikováno: 19. prosinec 2012


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací