Barvy vašeho domova

Už jste si u nás vybrali nový rodinný dům?

Pokud ano, začínají jistě vaše kroky mířit do prodejen nábytku, ale také přemýšlíte, jaké barevné spektrum použijete pro kuchyň, obývací pokoj, ložnici a další místnosti vašeho vysněného domu. Důležité je vybrat takové barvy, aby nám v nich bylo příjemně, což ovšem neznamená, že se budete vždy řídit výhradně vaším vkusem. Pokud milujete černou barvu vašeho auta, jistě nevymalujete černou barvou celý dům.

Vhodnost barev použitých v jednotlivých částech domu je určena zejména funkčností jednotlivých místností. Obecně platí, že do místností, které jsou určeny pro aktivní části dne, je vhodné použít syté teplé barvy, ale do pokojů plánovaných ke spánku a odpočinku jsou doporučené spíše studenější odstíny.

Nejzásadnější dojem vyvolávají barvy ve velkých plochách, tedy na stěnách, stopech a podlahách místností. Barevné ladění interiéru domu má značný vliv na rozptýlení světla a optické zmenšení či zvětšení prostoru. Při výběru odstínu a sytosti barvy je nutné brát zřetel na velikost a jak světlá či tmavá je místnost v rámci působení přirozeného světla. Například do místnosti se slabším denním osvětlením se nehodí tmavé barvy.

Výběr barev však jednoznačně nekončí u velkých ploch v domě. Skvělého barevného efektu docílíte doladěnými bytovými doplňky či nábytkem. Například ložnici bez problémů vyladíte správně vybraným ložním povlečením a polštáři, koupelnu barevně sladěnými předložkami s ručníky, kuchyň zas spotřebiči nebo i rukojetí nožů. Možností je mnoho. A jeden tip z principů Feng Shui. Pokud se cítíte unavení až vyčerpaní, prošpikujte své bydlení doplňky v červené barvě a dopřejte si více světla nebo zapálených svíček.

Kuchyně a jídelna

V kuchyni, která je srdcem každého domu, se rozhodně nemusíte vyhýbat sytějším barvám. Jsou zde vhodné barvy jako je zelená, žlutá, červená nebo třeba oranžová, které podporují chuť k jídlu a působí příznivě na trávení. Kuchyně či jídelna je protipólem ložnice a není doporučována barva modrá, která utlumí i chuťové buňky.
Proč byste měli mít u jídelního stolu zrcadlo podle Feng Shui? Zrcadlo u jídelního stolu je vhodné pro malou jídelnu nebo jídelní kout bez okna. Zrcadlo vytvoří iluzi prostoru a místnost opticky zvětší. Ale pozor, každé zrcadlo zdvojuje. Když mám na stole mísu s ovocem nebo květinu, zvětší hojnost. Stejně tak je to s nepořádkem:) 

Obývací pokoj

Obývací pokoj je aktivním středem celého rodinného domu, kde se schází rodina a kam zvete své návštěvy. Proto by měl působit veselými teplejšími barvami jako je oranžová či žlutá. Hodí se i světlejší zelená.

A Feng Shui radí, pokud chcete v obývacím pokoji více relaxovat, obklopte se předměty souvisejícími se zemí. Povlékněte polštáře do béžové, přes sedačku přehoďte béžový přehoz a na konferenční stůl postavte béžovou vázu. Prostor bude vyzařovat více klidu.

Ložnice

Ložnice je samozřejmě ve vašem domě místem pro odpočinek a proto bychom zde neměli použít agresivní odstíny barev. Nejvhodnější barvou pro klidové zóny rodinného domu je modrá, která uklidňuje a pomůže vám relaxovat. Ideální je tuto barvu promíchat s doplňky v barvách hřejivých a působících lehce povzbudivě. Příjemná může být i tmavší fialová. Rozhodně se nedoporučují výrazné a křiklavé odstíny červené či žluté, které působí aktivně a povzbudivě na organismus. Na tyto barvy bude dost prostoru v jiných částech vašeho rodinného domu.

Koupelna

Koupelna je správný prostor pro vlastní tvorbu. Studenými barvami vyzdvihnete čistotu a hygieničnost prostoru, naopak teplými barvami navodíte pocit útulnosti. Pokud byste například chtěli tuto část domu s modrými dlaždičkami trochu zútulnit, bude třeba ji vybavit dřevěnými skříňkami a ručníky v teplejších barvách.

Dětský pokoj

Dětské pokojíčky jsou asi nejkomplikovanějšími místnostmi z celého domu, protože plní hned několik funkcí najednou. Barvy by měly stimulovat děti k učení a podporovat kreativitu, ale na druhou stranu by neměly bránit kvalitnímu odpočinku. Obecně platí, že byste se měli vyhnout agresivním a sytým odstínům, zejména na větších plochách. Ideální je spíše kombinace světlejších barevných odstínů s doplňky ve výraznějších barvách. A co říkají pravidla Feng Shui? Pokud máte hyperaktivní dítě, nepoužívejte mnoho zelené barvy. Může způsobovat nesoustředěnost a problémy se spaním.

Autor: Petra Hamet

Publikováno: 10. prosinec 2014


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací