Průkaz energetické náročnosti

Co je to PENB

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) má za účel ohodnotit její energetickou náročnost. Vyčísluje všechny spotřebované energie při běžném provozu a zařazuje dům do příslušné třídy ve škále A-G. Běžný provoz domu tedy například zahrnuje energii na osvětlení, vytápění, ohřev teplé vody, také úpravu vzduchu klimatizací atp. Průkaz lze zpracovat pro jakýkoliv rodinný dům či jakoukoliv budovu, případně její ucelenou část.

  • Kdy je průkaz povinností

Od 1. 1. 2013 je povinen developer, vlastník domu nebo společenství vlastníků jednotek (SVJ) zabezpečit vypracování průkazu při výstavbě nového domu nebo při větším zásahu u již hotové budovy, pro budovu užívanou orgánem veřejné moci nebo pro užívané bytové domy nebo administrativní budovy. Je rovněž stanovena povinnost vypracování průkazu i v případě prodeje a pronájmů nemovitostí.

  • Platnost průkazu

Průkaz platí po dobu 10 let, od data jeho vystavení nebo do provedení většího zásahu v domě, pro který byl vypracován. Průkaz musí být vypracován pouze oprávněným energetickým specialistou.

Novela zákona od ledna 2015

Návrh novely zákona by měl projít schválením do konce tohoto roku s platností od 1. 1. 2015. Ke stejnému datu také platí, že průkaz energetické náročnosti budovy budou muset mít také administrativní objekty i sdružení vlastníků bytových jednotek, které má více než 1 500 m².

  • Uvedení energetické třídy v inzerci

Od 1. 1. 2015 bude realitní kancelář za uveřejnění energetické třídy v inzerci prodávaného nebo pronajímaného domu vysloveně zodpovědná, jinak nově hrozí jak majiteli domu, tak i realitní kanceláři finanční pokuta v hodnotě až 100 000 Kč. V případě právnické osoby dokonce ve výši 200 000 Kč.

  • Průkaz již při kolaudaci

Novela zákona také řeší návrh, aby byl průkaz energetické náročnosti zapotřebí nejen pro prodej a pronájem nemovitosti, ale i pro stavby před jejich dokončením, tedy v rámci kolaudace.

  • Při každé změně spotřeby

Dále novela zohledňuje požadavek na obnovu průkazu například i v případě, kdy dojde k výměně kotle na ohřev teplé vody. Takový zásah do běžné spotřeby nemovitosti změní její energetickou náročnost natolik, že je možné, že se nemovitost posune do lepší energetické třídy.

  • Podpora kvality průkazů

Ministerstvo průmyslu a obchodu bude nově dohlížet nad kvalitou vydávaných energetických průkazů k domům tak, že bude každý opatřován unikátním číslem, podle kterého bude možné identifikovat konkrétního energetického specialistu, který průkaz vypracoval. Ministerstvo tím chce zabránit vydávání energetických průkazů k domům bez potřebné dokumentace a oprávnění. Dále budou veškeré průkazy evidovány v elektronickém systému Ministerstva průmyslu a obchodu, díky kterému bude jejich kontrola mnohem snazší a rychlejší než doposud.

  • Starší domy bez průkazu

U starších domů s datem ukončené stavby před rokem 1947 bude nově platit, že pokud se původní majitel s kupujícím písemně shodnou, není pořizování průkazu energetické náročnosti domu nutné.

Autor: Petra Hamet

Publikováno: 12. listopad 2014