Pěkný rodinný dům nemusí být automaticky drahý

Stavba s architektem je drahá. Chci bydlet levně, tak si koupím katalogový dům. Takový je často názor lidí, kteří chtějí nové domy. Byl tu vždy, ale v poslední době zesílil. Po příchodu krize začali katalogy listovat i lidé, kteří by před pár lety uvažovali o individuálním projektu.

Své o tom vědí v atelieru Archteam, který nabízí obě možnosti. „Před pár lety byl poměr zájemců vyrovnaný. V posledních letech však klesl zájem o rodinné domy a stavebníci hledají možnosti úspor. Nyní převažují modelové domy, u nichž jsou nižší náklady na projekt a klient od počátku zná konečnou výši investice," říká architektka Alena Režná z Archteamu. Typový dům je opravdu většinou levnější, minimálně na první pohled. Ale neplatí to vždy. I dům od architekta někdy vyjde lacino. A naopak ten katalogový se může prodražit.

Když porovnáte prvotní cenu, typové domy vycházejí opravdu levně. Ceny projektů bez úprav začínají na 20 tisících Kč, a s úpravami stojí kolem 50 tisíc. Někdy jsou dokonce zdarma, když si u firmy objednáte i stavbu. Zděný bungalov 3+1 koupíte za inzerovanou cenu od 1, 6 milionu korun, nízkoenergetickou dřevostavbu 5+1 s garáží od dvou milionů korun. Zděné domy s pěti či šesti pokoji stojí od tří milionů korun výše.

U velkých firem bývá levná stavba, mají optimalizovanou výrobu jako v továrně. Nejvíc to platí pro montované domy. „Sériová produkce šetří náklady na pracovní sílu, jejíž podíl je na zděné stavbě rok od roku vyšší a činí dnes již více než polovinu ceny," vysvětluje Pavel Herclík z firmy Canaba. Ovšem ceny v katalogu se nejčastěji uvádějí bez základové desky, někdy i bez DPH. Nejsou započítané přípojky a terénní úpravy, nepromítají se individuální úpravy. To vše konečnou cenu navýší o statisíce korun. Projekty se upravují často. A nejde jen o to, jak dům vypadá.

Musí se vyřešit odpady, příjezdová cesta, velkou roli hraje pozemek. Typové projekty jsou většinou počítané na rovný podklad, ale pozemky bývají nerovné. Úpravy projektů nabízejí přímo katalogové firmy, náklady na dům se změnami zvyšují v průměru o pět až 20 procent. „Orientačně je možné kalkulovat s částkou 100 000 korun za metr převýšení pozemku," tvrdí Martin Protiva ze společnosti Ekonomické stavby.

Ani samotný projekt není vždy tak levný. Rozhodně se nevyplatí příliš velké úpravy. „Pokud koupíte typový projekt za 25 až 30 tisíc korun, může být po zásadnějších změnách cena stejná jako u individuálního projektu s architektem, tedy 95 tisíc korun," upozorňuje Roman Šulista, vedoucí projektu Porotherm dům firmy Wienerberger.

Rizikem mohou být i přírodní poměry. Třeba na pozemku, kde je vysoká koncentrace radonu či podmáčená půda, se mohou náklady na dům zvýšit i o 50 procent. A na opravdové extrémy lze narazit v developerských projektech, v nichž si zakoupíte hotový katalogový dům i s pozemkem a částečným zařízením. Na konci března byl v nabídce jeden takový na pozemku o ploše 1 000 metrů čtverečních za více než 21 milionů korun. V ceně je parcela, zabezpečení a zřejmě i spousta luxusu, ale pořád je to tuctový katalogový dům.

A jak jsou na tom architekti? Honorář se počítá na pět až 10 procent z ceny stavby. Sazebník je přístupný na www.stavebnistandardy.cz. Kdybyste tedy chtěli levný dům třeba za dva miliony korun, projekt by mohl stát už 100 tisíc korun. Za takovou částku lze koupit individuální návrhy u firem, jež je nabízejí jako alternativu ke katalogu. Podle výše zmíněného příkladu se na ni mohou dostat i příliš upravené typové projekty. A individuální domy za ceny kolem dvou milionů se opravdu staví.

Uvedené procento však neplatí vždy. Náklady na architekta mohou být nižší i vyšší. „Ne všichni využívají celé portfolio služeb. Setkávám se se stavebníky, kteří si odnesou jen studii a dál již o nich neslyším," říká architekt Vladimír Balda. Honorář architekta jsou pak třeba jen necelá dvě procenta. To lze využít ve výběrovém řízení na architekta. Oslovíte jich více jen kvůli studii. Vybranému pak zadáte víc. Podle Jaroslava Vertiga z atelieru A69 – architekti si ceny někdy stanoví dohodou. „Paradoxem je, že když architekt vyvine více vynalézavosti, aby stavbu zlevnil, sníží si tím základ pro výpočet honoráře," zdůvodňuje Jaroslav Vertig. V takových případech může být procento z hotového domu naopak vyšší.

Takovou metodu projekčně levných staveb používá např. společnost EURO DEVELOPMENT,a.s.. Jejich domy jsou ze strany architektů vyprojektovány tak, aby cena výstavby a použitých materiálů byla při zachování vysoké kvality staveb co nejnižší. Použití materiálů architekti konzultují přímo s dodavateli stavby. Tím se vyhnou použití jakýchkoli cenově neefektivních materiálů. Přitom ale nejde o katalogový dům, ale o konstrukčně typový projekt, v kterém je možné dělat v podstatě jakékoli dispoziční změny. Vytvořit takový projekt ale vyžaduje určitý vývoj a investor musí počítat s tím, že projekční práce budou v tomto případě výrazně dražší. Stavebně jsou ale takto vyvíjené projekty levnější, než když si koncový zákazník nechá vytvořit individuální projekt.

„Hodně se dá šetřit promyšlenou dispozicí, uspořádáním místností a jejich vzájemnými vazbami, eliminací zbytečností, sdružováním. To je něco, v čem je náš vývoj nenahraditelný a co katalogový dům nikdy nemůže poskytnout," říká Jakub Císař, předseda představenstva společnosti EURO DEVELOPMENT,a.s.. „Další úspory nabízí naše domy tím, že se místo tradiční garáže v suterénu postavíme lehký přístřešek, který lze dokončit až v pozdější etapě stavby. Další typ našich přízemních domů zase umožňuje pozdější výstavbu 2 podkrovních místností. Noví majitelé domu tak ušetří řádově statisíce za výstavbu místností, které postaví až v budoucnu při narození dětí.

„Naše stavby začínají díky ne malým investicím do vývoje projektů cenově na 890.000,- Kč bez DPH a základové desky. Za tuto cenu pořídíte dům o 3 obytných místnostech. Díky takto extrémně nízké ceně je reálné si pořídit vlastní bydlení do 2 a půl milionu korun včetně pozemku." dodává Jakub Císař.

Celkově se řada architektů shoduje na tom, že individuálně navržený dům může být přesto levnější než katalogový v případě, že architekt dostane správné zadání. Architekt najde možnosti, jak ušetřit. „Často bývají architekti osloveni kvůli neotřelému, ale levnému řešení. Taková zadání jsou největší výzvou. Je však důležité, aby také investor byl nakloněný novým materiálům a konstrukcím. Pokud spolupráce pokračuje i do tvorby interiéru, může se ušetřit ještě více," říká architekt Patrik Tichý.

Podle architekta Kryštofa Štulce je obecně individuální projekt dražší než typový. „Ale když architekt pracuje dobře, dostanou klienti ve výsledku kvalitní dům a za méně peněz než z katalogu. Architekta má smysl oslovit i v případech, kdy se vám v mnoha katalozích líbí nějaké prvky, ale nenašli jste dům, který je má všechny. Když pak podle toho architekt navrhne dům, ze zkušeností Kryštofa Štulce lidé mohou dosáhnout i na větší či lepší dům, než si podle katalogů mysleli (Grygera, F. Kolik stojí dům. Magazín MF DNES-doma, s. 32 až 33.).

autor. Jakub Král

Publikováno: 23. září 2012