Developeři jsou vstřícní ke změnám v nových bytech

Luxusnější koupelny, posuvné dveře místo normálních či jinde postavené příčky. Takové změny nejčastěji požadují klienti, kteří si v hlavním městě kupují nové byty od developerů.

O úpravu bytu stojí zhruba třicet až čtyřicet procent majitelů. Zatímco v nejdražších projektech se často interiérové vybavení ladí na míru budoucím obyvatelům, v projektech nižší a střední cenové kategorie se s tak velkými klientskými změnami nepočítá. Přesto jsou možné a využívá je čím dál tím více lidí, kteří si přejí např. jiné podlahy, obklady či třeba zařízení koupelny, než jaké je ve standardu bytu.

„Když jsme před několika lety kupovali s manželem byt v pražských Záběhlicích, rozhodli jsme se nakonec pro vzorový byt. S některými věcmi už hýbat nešlo, odsouhlasili jsme třeba dlažbu v koupelně, ačkoliv ta nebyla vysněná. Avšak dokázali jsme si na developerské společnosti přes počáteční neochotu vybojovat nové podlahy ve všech místnostech díky tomu, že se nám zdály ty již položené místy ochozené, a hlavně byla v každé místnosti jiná a my požadovali všude stejnou," líčí Veronika Hradecká. Podle ní jsou dnes developeři, jestliže se jedná o změny ze strany zákazníků, mnohem ochotnější. Nejspíše je k tomu nutí menší zájem o nové bydlení kvůli trvající hospodářské krizi. Soudí tak ze zkušeností několika známých, kteří si pořizovali byt v poslední době.

Noví majitelé přesto zůstávají opatrní a do změn se zase tak moc nehrnou. Nejspíše i proto, že by se tím cena nového bytu navyšovala. Podle Vladimíra Zuzáka, obchodního ředitele obchodní společnosti Finep, která staví nové byty např. v pražských Stodůlkách či na Barrandově, plánují jejich klienti většinou jen malé změny do třiceti tisíc korun. „V našem případě jsou klienti spokojeni, protože nabízíme vysoký standard, který se jim líbí. Změny jsou pouze drobné," podotýká Zuzák.

Když už požadují lidé změny od Finepu, který nabízí např. stometrový byt v Britské čtvrti ve Stodůlkách za více než šest milionů korun, jde podle něj nejčastěji o výměnu standardních dveří za posuvné, případně změny vany na sprchový kout. Zhruba třetina klientů touží po změnách rovněž u nových bytů od firmy JRD, jež staví mj. nízkoenergetické EcoCity v Praze – Malešicích a další úsporné bydlení v Uhříněvsi. Devadesátimetrový byt se zahradou vyjde v Malešicích na něco přes šest milionů, sedmdesátimetrový s balkonem na zhruba čtyři miliony.

Podle Barbory Kuklové z této společnosti jsou např. požadavky na změnu dispozic bytů minimální. „Klienti, kteří si chtějí byt upravit dle svých přání, si jej kupují ve fázi stavby projektu, kdy je realizace klientských změn snazší. Většinou řeší interiér se svým architektem a jedná se o změny úpravy elektrického vedení dle osobních zvyklostí, posuny příček nebo úpravy koupelny," upřesnila Kuklová. Také ona si to vysvětluje tím, že projekty JRD jsou samy o sobě dobře řešené, jestliže jde o záležitosti, jako je orientace oken či úložné prostory, ale i co se týče materiálového vybavení.

„My bychom si určitě dokázali vybrat z lepšího než standardního vybavení, jestliže se jedná např. o použité baterie, kliky či podlahy, rádi bychom taky jinak řešili koupelnu, ale bohužel jsme měli dost napnutý rozpočet. Kdybychom vyměnili skutečně všechno, co bychom chtěli, cena bytu by stoupla dle developera o sto dvacet až dvě stě tisíc korun. Takže jsme nakonec neměnili nic," přináší jiný pohled na věc Lucie Marková z Prahy.

Čím větší byt, tím větší změny. Rozhodně to platí např. o vysočanské Rezidenci Eliška, kterou staví firma Gaudí. Ta lidem v bytech nabízí mj. čtyři varianty koupelen, čtyři druhy provedení dveří a pět variant plovoucí podlahy. Padesátimetrový byt v tomto domě se stálou recepcí zájemci pořídí za necelé tři miliony korun, stodvacetimetrový za deset milionů. Zatímco v menších bytech lidé chtějí zejména jiné obklady a dlažbu v koupelně, u větších bytů přicházejí častěji s většími požadavky.

„Požadují zejména designové vybavení koupelny, tedy zařizovací předměty v luxusnějším provedení, ale také změny např. v umístění zásuvek, přívodů k pračce nebo světel v místnosti", popsala za Gaudí Ivana Cibulková. Podle ní vyžaduje změny konkrétně u této rezidence 42 procent kupců, ale jen tři procenta z nich skutečně velké. S požadavky na změnu dispozic navíc v Elišce nemusí uspět skoro nikdo, neboť jde o monolitickou konstrukci. „Mohou se týkat velkých bytů v posledních patrech objektu, kde je každá dispoziční změna konzultována se statikem a na základě jeho vyjádření se vyhotoví prováděcí dokumentace," dodala Cibulková.

A co když někdo se změnou váhá a přijde s prosbou v době, kdy už skoro drží klíč od bytu v ruce? Ani to nemusí být problém, samozřejmě jen tehdy, jestliže se nejedná o zásadní změny dispozic. „S požadavkem na změny lze v zásadě přijít i po kolaudaci, jestliže navrhované úpravy neohrozí statiku a architekturu domu. Pro klienta je ale nejlepší variantou koupit byt včas a změny provést rovnou v době stavby," říká Kuklová z JRD. I na poslední chvíli je např. možné měnit podlahy, za poměrně tučný příplatek i dlažbu v koupelně a podobně.

Velmi dobré standardy tradičně nabízí u svých projektů i developerská společnost EURO DEVELOPMENT,a.s. Např. v případě projektů Jesenice u Prahy a Rodinné domy Herink si můžete zvolit koupelnové nadstandardy od společnosti Proceram. Vaše koupelna tak splní veškeré Vaše požadavky moderního a luxusního provedení, uvádí Jakub Císař, předseda představenstva této developerské společnosti (s využitím Wallerová, R. Změny v nových bytech? Developeři jsou vstřícní. Příloha MF DNES City Dnes, č. 9, dne 30. 10. 2012, s. 36-38.)

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 10. duben 2013